Aktualności

Co oznaczają indeksy na oponach?

Odpowiedni dobór opon to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. To, na co musimy zwracać uwagę przy zakupie ogumienia, to przede wszystkim rodzaj opony ze względu na porę roku, rozmiar opon, znajdujące się na nich symbole i etykiety, ale także indeksy – nośności i prędkości.

Na każdej oponie znajduje się charakterystyczny ciąg cyfr i znaków, np. 175/65R13 80T, który dokładnie opisuje właściwości ogumienia, takie jak szerokość opony (175), wysokość profilu (65) oraz średnicę felgi (R13). Na końcu takiego szeregu znajdziemy natomiast indeksy – nośności (np. 80) i prędkości (np. T).

 Dlaczego dobór odpowiednich indeksów opon do naszego samochodu jest tak ważny? Odpowiedź jest prosta – dzięki niemu zakupione ogumienie zapewni nam bezpieczeństwo, a jazda będzie przyjemnością, a nie pasmem problemów. Jak je dobrać? – Koniecznie sprawdźmy instrukcję obsługi naszego samochodu. To jego producent dobiera rozmiar opon i ich indeksy do danego modelu, a nawet do wersji silnikowej czy rodzaju zawieszenia. I to tylko na oponach danego typu nasz samochód został homologowany. To oznacza, że możemy dowolnie zmieniać markę opon, ale musimy trzymać się tych parametrów, które określił producent samochodu w instrukcji obsługi – wskazuje Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Indeks prędkości informuje nas o maksymalnej prędkości pojazdu, z jaką może się bezpiecznie poruszać, gdy ma zamontowaną daną oponę. Oznaczony jest najczęściej pojedynczą literą (w niektórych przypadkach, np. opon do samochodów sportowych, mogą być to dwie litery), do której przypisana jest wartość prędkości wyznaczona w kilometrach na godzinę.

[+dr.title+]

Z kolei oznaczany liczbami indeks nośności przedstawia wartość maksymalnego obciążenia jednej opony przy zachowaniu prędkości dopuszczonej przez producenta pojazdu. Wyrażany jest w kilogramach. 

[+dr.title+]

Jeśli jesteśmy na przykład właścicielami pojazdu, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi 2 000 kg, a maksymalna prędkość przewidziana przez producenta pojazdu 200 km/h, powinniśmy dobrać opony z indeksem prędkości H oraz indeksem nośności 85 lub innymi, przewidzianymi przez producenta.

Warto pamiętać, że stosowanie opon z indeksami niższymi, niż przewidział producent pojazdu, wiąże się ze znaczącym spadkiem bezpieczeństwa. Opony ze zbyt małym indeksem prędkości lub nośności stwarzają zagrożenie na drodze, gdyż nie są w stanie przenosić obciążeń przewidzianych przez producenta auta. Ponadto nieprawidłowo się odkształcają i szybciej zużywają. Mają też gorszą przyczepność i mogą np. wystrzelić podczas jazdy. Jednak źle dobrana opona to także konsekwencje prawne. – Polskie prawo zakazuje używania opon z indeksami niższymi, niż przewidział producent pojazdu. Miejmy na uwadze, że może to zostać sprawdzone podczas kontroli drogowej oraz przez ubezpieczyciela w razie wypadku – dodaje Piotr Sarnecki.

Źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego