Aktualności

Letnie rady dla kierowców

Sprawdzenie opon przed sezonem letnim jest bardzo ważne. Wysokie temperatury, spore opady deszczu i długie podróże samochodem są częścią jazdy samochodem o tej porze roku. Kierowcy często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z oponami, a one sprawią, że podróż będzie bezpieczna i przyjemna. 

  1. Zmień opony na letnie, kiedy temperatura także w nocy przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 7°C*, a czas opadów śniegu i lodu w pogodzie jest za nami. Nawet jeśli jazda na oponach zimowych jest nadal bezpieczna, to opony letnie zapewnią lepsze warunki jazdy i będą się mniej zużywać w lecie.    

  1. Upewnij się, że korzystasz ze sprawdzonych, dobrych warsztatów, które wyposażone są w profesjonalne narzędzia oraz stosują odpowiednie procedury. Jest to niezwykle istotne dla zachowania bezpieczeństwa nie tylko opony, lecz również samego koła. Jest to szczególnie ważne kiedy samochód jest wyposażony w system czujników ciśnienia powietrza w oponie (ang. TPMS). 

  1. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach, kiedy są one zimne, czyli przed rozpoczęciem jazdy. Szczegóły dotyczące poziomu rekomendowanego ciśnienia znajdują się najczęściej na naklejce przyklejonej na środkowych słupkach drzwi lub w instrukcji obsługi samochodu. Sprawdzenie ciśnienia po podróży nie jest wiarygodne, ponieważ podczas jazdy opona się nagrzewa, co powoduje podniesienie ciśnienia. Niedopompowane opony powodują dłuższą drogę hamowania. Natomiast zawyżone ciśnienie powoduje szybsze zużycie opon. 

  1. Sprawdź głębokość bieżnika oraz stan ogólny opony. Minimalna głębokość wymagana przez prawo to 1,6 mm. Dokładnie obejrzyj oponę szukając oznak zużycia, wybrzuszeń czy pęknięć, które mogą być oznaką również złego wyważenia opony, bądź utraty odpowiedniej geometrii w zawieszeniu samochodu. W tej sytuacji może być konieczne przełożenie opon, żeby osiągnąć odpowiednie wyważenie lub sprawdzenie geometrii. W niektórych przypadkach takie uszkodzenia mogą być też konsekwencją zbyt mocnego hamowania i poślizgu samochodu. Jeśli na oponie wystąpi bąbel lub wybrzuszenie, konieczna będzie wizyta w serwisie, ponieważ może to spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Takie uszkodzenie może się zdarzyć np. przy wjechaniu ze znaczną prędkością w dziurę na asfalcie. 

  1. Zawsze pamiętaj o tym, żeby mieć odpowiednio napompowane koło zapasowe. Nigdy nie wiadomo kiedy i w jakich okolicznościach będzie potrzebne. Jeśli masz na wyposażeniu samochodu dojazdowe koło zapasowe, musisz pamiętać o tym, że jest ono bardziej wrażliwe na nierówności na drodze i należy zachować odpowiednią prędkość jazdy przewidzianą w instrukcji samochodu. 

  1. Unikaj przekraczania maksymalnej ładowności samochodu przewidzianej w instrukcji, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Szczególnie kiedy dołączasz przyczepę kieruj się wskazaniami instrukcji obsługi żeby dostosować ciśnienie w oponach. 

  1. Zmień płyn do wycieraczek na letni.   

  1. Sprawdź, czy działają wszystkie światła. 

  1. Zawsze miej w bagażniku podstawowe narzędzia – latarkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową oraz apteczkę. 

Po sezonie zimowym warto oddać samochód do czyszczenia również pod kątem soli oraz zrobić przegląd w serwisie. Sprawdzenie podstawowych systemów – zawieszenia, układu hamulcowego, kierowniczego, paliwowego, wydechowego oraz elektronicznego pozwoli uniknąć niespodzianek na drodze podczas wiosennych i letnich wypraw.

Źródło: www.pzpo.org.pl