Aktualności
O czym należy pamiętać wyjeżdżając na ferie zimowe za granicę?
Rozpoczął się czas wyjazdów zimowych. Ze względu na kapryśną aurę w kraju wiele osób wybiera wyjazdy zagraniczne, często samochodem. Co warto wiedzieć na temat przepisów obowiązujących w danym kraju, żeby uniknąć przykrych niespodzianek? Poniżej kilka przydatnych informacji na ten temat.
[+dr.title+]
Austria
- Ograniczenie prędkości: na terenie zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 100 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych 130 km/h. W wielu miastach to ograniczenie jest większe i wynosi 30 km/h. W przypadku pojazdów z łańcuchami śniegowymi jest to 50 km/h.
- Przewożenie dzieci: do 14 roku życia i o wzroście poniżej 150 cm z wykorzystaniem urządzenia zabezpieczającego dostosowanego do ich wzrostu i wagi, jeśli są wyższe niż 150 cm, muszą zapinać normalne pasy bezpieczeństwa. Dzieci powyżej 14 roku życia i wyższe niż 135 cm mogą korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, o ile pas nie biegnie po szyi dziecka.
- Opony zimowe: obowiązkowe pomiędzy 1 listopada a 15 kwietnia lub dłużej, jeśli na drogach nadal utrzymuje się pokrywa śnieżna, błoto pośniegowe lub lód. Kierowcy muszą śledzić prognozę pogody i kiedy powstaje gołoledź, posiadanie opon zimowych jest obowiązkowe.
- Światła mijania: w okresach osłabionej widoczności powinny być włączone również w porze dziennej, ale obecnie w Austrii nie ma już obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę cały rok.
- Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: apteczka, trójkąt ostrzegawczy oznakowany EC27, kamizelka odblaskowa spełniająca normę EN 471 (należy ją założyć wysiadając nawet w celu rozstawienia trójkąta ostrzegawczego).
- Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe w wypadku takiego oznakowania, muszą być zamontowane przynajmniej na dwóch kołach napędowych. Można je stosować tylko wtedy, gdy jezdnia jest całkowicie lub prawie całkowicie pokryta śniegiem lub lodem. Opony z kolcami są dopuszczalne między 1 października a 31 maja.
- Zakaz używania antyradarów.
Czechy
- Ograniczenie prędkości: 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h na niezabudowanym oraz 130 km/h na autostradach.
- Przewożenie dzieci: do 36 kg i 150 cm wzrostu w urządzeniach zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.
- Opony zimowe: obowiązkowe przy temperaturze poniżej 4 stopni Celsjusza oraz od 1 listopada do 31 marca lub dłużej przy złej pogodzie. Minimalna głębokość bieżnika – 4 mm.
- Światła mijania: obowiązek jazdy przez cały rok.
- Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: kamizelka odblaskowa EN 471 (musi być przechowywana w kabinie, nie w bagażniku), trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, apteczka.
- Łańcuchy śniegowe: konieczne tylko w przypadku ekstremalnej pogody lub gdy nakazują to znaki, opony z kolcami zabronione.
- Zakaz przewożenia urządzeń antyradarowych oraz obowiązek wyłączania funkcji „ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.
Francja
- Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.
- Przewożenie dzieci: do lat 10 w foteliku dziecięcym lub z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń zabezpieczających dostosowanych do wieku i wagi dziecka. Przepisy nie precyzują minimalnego wzrostu dziecka, którego osiągnięcie gwarantuje bezpieczne użytkowanie standardowych pasów dla dorosłych. Dlatego też zaleca się stosowanie cenzury 150 cm, wprowadzonej przez odpowiednią Dyrektywę UE.
- Opony zimowe: obowiązkowe na odcinkach górskich (Alpy) oraz tam, gdzie regulują to znaki.
- Światła mijania: obowiązek jazdy przez cały rok, obowiązkowe przy słabej widoczności z powodu warunków atmosferycznych (mgły, śniegu lub deszczu).
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelka odblaskowa EN 471, jednorazowe testy alkoholowe, apteczka jest zalecana.
- Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe zgodnie z oznakowaniem pionowym, opony z kolcami dozwolone od 11 listopada do ostatniej niedzieli marca, jednak okres ten może zostać przedłużony ze względu na warunki atmosferyczne.
- Zakaz korzystania z antyradarów, należy również wyłączać funkcje „ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS oraz nie używać urządzeń z monitorami, innych niż GPS, w zasięgu wzroku kierowcy.
Niemcy
- Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h w terenie niezabudowanym, rekomendacja 130 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.
- Przewożenie dzieci: do lat 12 i poniżej 150 cm wzrostu w foteliku dziecięcym lub z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń zabezpieczających. Jeśli w pojeździe nie ma miejsca na trzecie urządzenie zabezpieczające na tylnym siedzeniu, to dziecko powyżej 3 roku życia może być zapięte samym pasem bezpieczeństwa.
- Opony zimowe: obowiązkowe (lub całoroczne z oznaczeniem M+S) w przypadku śniegu, gołoledzi lub szronu. Bieżnik co najmniej 1,6 mm głębokości.
- Światła mijania lub dzienne: zalecane w ciągu dnia, obowiązkowe przy słabej widoczności z powodu mgły, śniegu lub deszczu, również w tunelach. Niedopuszczalna jest jazda wyłącznie na światłach pozycyjnych.
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gumowe rękawiczki, zestaw zapasowych żarówek.
- Łańcuchy drogowe: wymagane w ekstremalnych warunkach, gdy nakazują to odpowiednie znaki drogowe. Opony z kolcami zakazane.
- Zakaz korzystania z antyradarów oraz obowiązek wyłączania funkcji „ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.
Słowacja
- Ograniczenie prędkości: podobne, jak w Czechach, ale na drogach ekspresowych 100 km/h, na autostradach między 90 a 130 km/h.
- Przewożenie dzieci: do lat 12 i 150 cm wzrostu nie mogą podróżować z przodu i muszą być przewożone w urządzeniach zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.
- Opony zimowe: oznakowane M&S, obowiązkowe przy zaśnieżonej lub oblodzonej drodze, minimalna głębokość bieżnika 3 mm.
- Światła mijania: obowiązkowe przez cały rok.
- Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: kamizelka odblaskowa przechowywana w kabinie, trójkąt ostrzegawczy, apteczka.
- Łańcuchy śniegowe: dopuszczalne, ale tylko przy grubej warstwie śniegu, opony z kolcami zabronione. Łańcuchy są dozwolone w górach i gdy nakazują znaki obowiązkowe
Słowenia
- Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach.
- Przewożenie dzieci: do 150 cm wzrostu z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi, wyższe dzieci mogą korzystać ze standardowych pasów bezpieczeństwa.
- Opony zimowe: obowiązkowe między 15 listopada a 15 marca, a poza tym okresem, w zimowych warunkach pogodowych (podczas opadów śniegu, gołoledzi) samochody osobowe muszą być wyposażone w opony zimowe na wszystkich kołach lub opony letnie na wszystkich kołach oraz łańcuchy śniegowe w bagażniku. Minimalna głębokość bieżnika 3 mm.
- Światła mijania: obowiązkowe przez całą dobę cały rok.
- Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, apteczka pierwszej pomocy, zapasowe żarówki, gaśnica.
- Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca lub dłużej, w zależności od warunków, jeśli pojazd nie ma kompletu opon zimowych M&S. Zakazane są opony z kolcami.
Szwajcaria i Liechtenstein
- Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych i 120 km/h na autostradach.
- Przewożenie dzieci: do 12 roku życia i wzroście do 150 cm z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.
- Opony zimowe: kierowca utrudniający ruch na drodze z powodu braku opon zimowych zostanie ukarany mandatem. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm.
- Światła mijania: obowiązkowe przez całą dobę cały rok.
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka pierwszej pomocy, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy w kabinie pasażerskiej.
- Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe w wypadku oznakowania, przynajmniej na osi napędowej. Auta z oponami z kolcami nie mogą poruszać się po autostradach ani drogach szybkiego ruchu, poza wybranymi odcinkami A13 i A2.
- Zakaz posiadania nawet wyłączonych antyradarów, w przypadku urządzeń GPS ostrzegających przed kontrolami radarowymi, funkcja ta musi być na stałe wyłączona.
Włochy
- Ograniczenie prędkości: na terenie zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 90 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h oraz na autostradach 130 km/h. Kierowcy ze stażem do 3 lat od zdobycia uprawnień nie mogą przekraczać 90 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie.
- Przewożenie dzieci: do 36 kg wagi i 150 cm wzrostu w urządzeniach zabezpieczających – fotelikach lub podwyższeniach i pasach. Mniejsze dzieci, do 18 kg wagi ciała, w fotelikach a noworodki do 10 kg w foteliku odwróconym przeciwnie do kierunku jazdy.
- Opony zimowe: władze poszczególnych prowincji mogą wprowadzać obowiązek według własnej oceny. Są one obowiązkowe w regionie Val d’Aoste. Minimalna głębokość bieżnika 1,6 mm.
- Światła mijania: obowiązkowe również w dzień poza terenem zabudowanym lub przy słabej widoczności, również w tunelach. Tylne światło przeciwmgielne można włączać jedynie przy widoczności poniżej 50 m lub intensywnych opadach deszczu/śniegu.
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, łańcuchy w dolinie Val d’Aosta.
- Łańcuchy śniegowe: w dolinie Val d’Aosta obowiązkowe od 15 października do 15 kwietnia lub dłużej, zależnie od warunków; w pozostałych regionach zgodnie z międzynarodowym oznakowaniem mającym zastosowanie od 1 listopada do 1 kwietnia. Używanie opon z kolcami dozwolone w okresie od 15 listopada do 15 marca przez pojazdy do 3,5 tony, jeśli tak nakazują znaki.
W Europie obowiązek zakładania opon zimowych w określonych terminach pod pewnymi warunkami istnieje w krajach takich, jak Czechy, Francja, Niemcy, Luksemburg, Rumunia, Słowenia, Szwajcaria. Ściśle określone terminy wprowadziły Austria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Słowacja, Szwecja i Norwegia.
[+dr.title+]
- Pamiętajmy, że dostosowanie opon do pory roku to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale przede wszystkim dbanie o nasze własne bezpieczeństwo. Kiedy będziemy hamować w nagłej sytuacji, kilka metrów krótszej drogi hamowania może ocalić nam zdrowie i życie – podsumowuje Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.
Aplikacja „Autem za granicę” - http://www.pbd.org.pl/wydarzenia/single/id/868
Źródło: www.pzpo.org.pl