Aktualności

Pierwszy kwartał 2015 – spadki i wzrosty

Początek roku przyniósł zarówno ożywienie, jak i spadki w branży opon na rynku europejskim. Pierwszy kwartał w segmencie samochodów osobowych to 2 proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale 9 proc. spadek w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014 roku. Duży, 7 proc. wzrost zanotował segment opon motocyklowych. Niestety zarówno sprzedaż opon ciężarowych, jak i rolniczych spadła, odpowiednio o 1 proc. i 13 proc.

- Najbardziej zauważalny jest stały trend spadkowy w segmencie opon ciężarowych, który rozpoczął się w połowie 2014 roku. Znaczny wzrost importu z Chin również się do tego przyczynił – zauważa Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalna Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA).

Z kolei w Polsce w kategorii opon do samochodów osobowych nastąpił spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2014 roku o 6,8 proc. W segmencie opon premium odnotowano niewielki spadek o 4,6 proc., a segment opon budżetowych zanotował spadek aż o 15,9 proc. Jednocześnie 7,7 proc. wzrost jest zauważalny w segmencie opon średniej klasy.

W kategorii opon do samochodów ciężarowych sprzedaż w pierwszym kwartale 2015 spadła o  12,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2014.

[+dr.title+]
      

[+dr.title+]

Źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego, ETRMA