Aktualności

Produkcja i inwestycje w branży oponiarskiej, czyli krótkie podsumowanie roku 2014 w Polsce

W czterech polskich fabrykach opon wzrosła produkcja w porównaniu do 2013 roku. W fabrykach w Dębicy, Olsztynie, Poznaniu i Stargardzie  zwiększono także inwestycje mimo, że ubiegły rok nie przyniósł ożywienia w branży.

Fabryki należące do firm członkowskich Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego w Polsce wyprodukowały ponad 35,6 mln opon w 2014 roku, co dało 134 tysięcy sztuk dziennie. Jest to wynik większy o 2,9 mln sztuk w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Produkcja opon to bardzo ważny element całego przemysłu motoryzacyjnego w Polsce. Od 1995 roku inwestycje przekroczyły 7,7 mld zł. Tylko w 2014 roku zainwestowano ponad 526 mln zł.

 - Liczba pojazdów w naszym kraju rośnie, jednak nasze firmy członkowskie nie produkują tylko na potrzeby krajowego rynku. Znacząca część produkcji jest przeznaczona na inne rynki a wielkość produkcji samochodów i ich rejestracji w całej Europie wpływa na rosnącą produkcję. Dzieje się to mimo nieco słabszych wyników sprzedaży w Polsce. – mówi Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny PZPO.

Pierwsza połowa 2014 roku to wzrost sprzedaży ogumienia letniego w Polsce, ale też wyraźny spadek ilości sprzedanych opon zimowych w drugiej połowie roku, co wpłynęło na ogólny bilans sprzedaży na krajowym rynku. Była ona mniejsza niż w latach ubiegłych. Łagodna zima oraz niezbyt powszechna świadomość kierowców dotycząca bezpieczeństwa, wynikającego ze zmiany opon na zimowe przy temperaturach poniżej 7oC bez czekania na opady śniegu, to zdaniem Piotra Sarneckiego główne przyczyny takiego wyniku.

Źródło: www.pzpo.org.pl