Aktualności

Sprzedaż opon samochodowych w Polsce w górę. Wzrost o 14 proc. w I kwartale 2017.

Największa dynamika w segmencie SUV i VAN

Sprzedaż producentów i importerów opon w Polsce nadal rośnie – w pierwszym kwartale 2017 Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) odnotował wzrost w segmencie samochodów osobowych do ponad 4 mln sztuk, czyli o 14  proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016. Największą dynamikę odnotowano w segmencie SUV – o 21 proc. więcej oraz VAN – wzrost o 9 proc.

Jeśli chodzi o podział na sezonowość, to w tym okresie we wszystkich grupach nastąpiły wzrosty względem I kw. 2016 – opony letnie o 12 proc., zimowe o 43 proc., a całoroczne o 25 proc.

[+dr.title+]

Sprzedaż opon do samochodów ciężarowych w  I kw. 2017 roku nieznacznie zmniejszyła się w  stosunku do analogicznego okresu roku 2016 – zmiana ta wyniosła 1 proc. „Producenci oraz importerzy opon samochodowych mają za sobą dobry kwartał – zanotowano 14 proc. wzrost sprzedaży w segmencie osobowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 roku.

Istotne dynamiki odnośnie opon do SUV i VAN są powiązane z liczbą sprzedawanych samochodów tego typu. Polacy kupują coraz więcej aut – w I kwartale 2017 zarejestrowano ponad 125 tys. nowych pojazdów[1] – co przekłada się na  zwiększony popyt w segmencie opon. Dynamika wzrostów dowodzi, że rynek ten nadal posiada potencjał do rozwoju. Szczególnie jeśli chodzi o opony segmentu premium i  przekonanie kierowców, także samochodów starszych niż 5 lat, że lepsze opony to większy margines bezpieczeństwa”mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Po nałożeniu danych z Europy widać nieco inny obraz, jeśli chodzi o dynamikę w oponach osobowych. Dużo bardziej optymistycznie wygląda z kolei rynek opon ciężarowych. Wydaje się, że dynamiczny wzrost w tym ostatnim segmencie spowodowany jest docenieniem przez floty ciężarowe jakości opon renomowanych producentów i ich wytrzymałości gwarantującej bezpieczeństwo transportu. Dane procentowe wyglądają następująco:

[+dr.title+]

Sytuacja na europejskim rynku opon poprawiła się – odnotowane poziomy sprzedaży są zgodne, a  niekiedy nawet lepsze niż przewidywane szacunki ETRMA. Prognozy na nadchodzące miesiące nie przewidują dużych odchyleń od obecnych wartości – mogą one oscylować wokół kilku procent. Jedyne wahania, których się spodziewamy, to tradycyjne sezonowe skoki związane ze wzrostem popularności spowodowanej zmianą warunków atmosferycznych” powiedziała Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalna ETRMA.

Opony prawidłowo dobrane do danego samochodu, sposobu jazdy kierowcy oraz do temperatury otoczenia to inwestycja w bezpieczeństwo na drodze i niższe koszty eksploatacji. Jak podaje policja, niewłaściwy stan ogumienia stanowi aż 25,2 proc.[2] wśród wszystkich usterek technicznych w pojazdach biorących udział w wypadkach drogowych. Ponieważ są one jedynym elementem łączącym auto z drogą, ich jakość i stan techniczny mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo. W celu ułatwienia wyboru podczas wymiany opon na letnie oraz edukacji kierowców i mechaników, Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wyposażył 5 tys. serwisów motoryzacyjnych w materiały informacyjne.


[1] Raport kwartalny KPMG w Polsce i PZPM „Branża motoryzacyjna”, Edycja Q2/2017

[2] Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku, Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego;

Źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego