Aktualności

Sprzedaż opon wciąż na plusie

W trzecim kwartale 2016 roku w kategorii opon do samochodów osobowych nastąpił  wzrost sprzedaży o 5 proc w Polsce w porównaniu z tym samym okresem w 2015 roku. Stały wzrost sprzedaży odnotowują opony motocyklowe i skuterowe, aż o 81 proc. w trzecim kwartale.

Niewielkie zmiany na plus również wystąpiły w kategorii opon rolniczych – 2 proc. Pozostałe kategorie odnotowały spadki – opony ciężarowe o 10 proc. i przemysłowe 28 proc.

Porównując trzy kwartały 2016 i 2015 rok do roku, dane nieco się zmieniają. Opony do samochodów osobowych/suv/van wykazują wzrost na poziomie 11 proc. Sprzedaż opon motocyklowych i skuterowych również jest wysoka i wzrosła aż o 58 proc.  Opony ciężarowe odnotowują spadek o 3 proc., rolnicze – o 17 proc., opony przemysłowe 16 proc.

[+dr.title+]

Dane wyglądają obiecująco, tendencja jest wzrostowa. Szczególnie w kategorii opon motocyklowych oraz do samochodów osobowych, w tym zwłaszcza opon do samochodów typu SUV, których sprzedaż rośnie proporcjonalnie do wzrostu popularności tych aut. W tym kwartale to wzrost o ponad 21 proc. Czekamy aż w kolejnych miesiącach roku zahamowane zostaną spadki w segmencie opon ciężarowych, rolniczych i przemysłowych. Te dwa segmenty są szczególnie zależne od funduszy unijnych na rolnictwo i budowę infrastruktury - komentuje Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

W przypadku całego rynku europejskiego wzrosty są dużo skromniejsze. Porównanie trzeciego kwartału 2016 do 2015 w kategorii opon do samochodów osobowych/suv/van wygląda praktycznie identycznie, zero wzrostów i zero spadków. Biorąc pod uwagę skumulowane dziewięć miesięcy 2016 do 2015 roku widać wzrost na poziomie 1 proc. Opony do skuterów i motocykli pozostają na tym samym poziomie, ale biorąc pod uwagę sprzedaż od początku roku 2016 do tego samego okresu w 2015 widać znaczny wzrost o 5 proc. Kategoria opon ciężarowych kumulatywnie  wzrosła o 1 proc., ale porównując trzeci kwartał 2016 do 2015 widoczny jest spadek o 3 proc. Jedyna kategoria ze spadkami zarówno na poziomie jednego oraz trzech kwartałów to opony rolnicze, -4 proc w trzecim kwartale oraz -6 proc w skali od początku roku.

[+dr.title+]

Źródło: pzpo.org.pl