Aktualności

Trzeci kwartał 2014 na rynku opon – stabilizacja w Polsce i w Europie

Po pierwszym półroczu ożywienia trzeci kwartał 2014 roku przyniósł stabilizację na europejskim rynku sprzedaży opon. Trzeba jednak podkreślić, że biorąc pod uwagę pełne dziewięć miesięcy od początku 2014 roku, sprzedaż wzrosła, co wiąże się z większą liczbą rejestracji nowych pojazdów. Kategoria opon do samochodów osobowych odnotowała 5% wzrost sprzedaży, podobnie opon ciężarowych – 6%. Segment opon rolniczych pozostał na tym samym poziomie.

W Polsce  - podobnie jak w poprzednim kwartale – wzrosty sprzedaży  w przypadku opon letnich i sportowych wynosiły 13,6%, podczas gdy w segmencie opon 4x4 było to 2,5%. Z kolei w segmencie opon rolniczych sprzedaż wzrosła aż o 42,7%. Coraz więcej sprzedaje się też opon przemysłowych, o 14,6% więcej niż w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2013 roku. Ze względu na porę roku niewielkie spadki nastąpiły w przypadku opon zimowych – prawie 0,6%, motocyklowych i skuterowych – 0,36% oraz ciężarowych i autobusowych – 0, 56%.

Po obiecującej pierwszej połowie roku notujemy stabilizację sprzedaży, choć nie we wszystkich segmentach. Szczególnie niewielki spadek opon ciężarowych jest tu zaskoczeniem. Decydujące dla wyników tego roku będą ostatnie miesiące   -  mówi Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny PZPO.

 

Źródło: www.etrma.org